1998 Russian First Division
Football league season
Season | 1998 |
---|---|
← 1997 1999 → |
The 1998 Russian First Division was the seventh edition of the Russian First Division. The competition was renamed from Russian First League to Russian First Division this year.
Overview
Team | Head coach |
---|---|
FC Saturn Ramenskoye | Sergei Pavlov |
FC Lokomotiv Nizhny Novgorod | Valeri Ovchinnikov |
FC Sokol Saratov | Anatoli Radenko (until May) Anatoli Aslamov (caretaker, May–June) Vladimir Fedotov (from June) |
FC Kristall Smolensk | Valeri Nenenko |
FC Arsenal Tula | Yevhen Kucherevskyi |
FC Lada-Grad Dimitrovgrad | Vladimir Yevsyukov |
FC Rubin Kazan | Igor Volchok (until May) Miodrag Radanović (caretaker, May) Aleksandr Irkhin (from June) |
FC Dynamo Stavropol | Boris Stukalov |
FC Gazovik-Gazprom Izhevsk | Vyacheslav Melnikov (until April) Aleksandr Salnov (caretaker, April–August) Viktor Slesarev (from August) |
FC Fakel Voronezh | Sergei Savchenkov |
FC Lokomotiv Chita | Aleksandr Kovalyov |
FC Anzhi Makhachkala | Eduard Malofeyev (until June) Aleksandr Reshetnyak (caretaker, June–August) Pyotr Shubin (September) Aleksandr Reshetnyak (caretaker, from September) |
FC Metallurg Lipetsk | Vladimir Fedotov (until June) Yuri Shishlov (caretaker, June) Valeri Tretyakov (from June) |
FC Tom Tomsk | Vladimir Yurin |
PFC Spartak Nalchik | Viktor Kumykov (until July) Viktor Zernov (July to October) Aslanbek Khantsev (from October) |
FC Lokomotiv St. Petersburg | Givi Nodia |
FC Neftekhimik Nizhnekamsk | Gennadi Sarychev (until June) Vladimir Morozov (caretaker, June) Boris Sinitsyn (from June) |
FC Druzhba Maykop | Vitali Aksyonov (until July) Soferbi Yeshugov (from July) |
FC Lada-Togliatti-VAZ Togliatti | Vladimir Dergach (until October) Igor Golubtsov (October) Aleksandr Garmashov (from November) |
FC Kuban Krasnodar | Valeri Sinau (until May) Adolf Poskotin (from May) |
FC Irtysh Omsk | Aleksandr Ivchenko (until July) Gennadi Kostylev (from July) |
FC KAMAZ-Chally Naberezhnye Chelny | Ivan Butaliy |
Standings
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Saturn Ramenskoye (P) | 42 | 24 | 12 | 6 | 73 | 34 | +39 | 84 | Promotion to Top Division |
2 | Lokomotiv N.N. (P) | 42 | 23 | 8 | 11 | 65 | 34 | +31 | 77 | |
3 | Sokol Saratov[a] | 42 | 21 | 13 | 8 | 58 | 32 | +26 | 76 | |
4 | Kristall Smolensk[b] | 42 | 23 | 3 | 16 | 59 | 47 | +12 | 72 | |
5 | Arsenal Tula | 42 | 18 | 11 | 13 | 65 | 53 | +12 | 65 | |
6 | Lada-Grad Dimitrovgrad | 42 | 19 | 7 | 16 | 65 | 63 | +2 | 64 | |
7 | Rubin Kazan | 42 | 19 | 6 | 17 | 56 | 50 | +6 | 63 | |
8 | Dynamo Stavropol | 42 | 16 | 15 | 11 | 51 | 37 | +14 | 63 | |
9 | Gazovik-Gazprom Izhevsk | 42 | 18 | 6 | 18 | 53 | 58 | −5 | 60 | |
10 | Fakel Voronezh | 42 | 17 | 9 | 16 | 54 | 45 | +9 | 60 | |
11 | Anzhi Makhachkala | 42 | 17 | 6 | 19 | 47 | 56 | −9 | 57 | |
12 | Metallurg Lipetsk | 42 | 16 | 8 | 18 | 41 | 50 | −9 | 56 | |
13 | Lokomotiv Chita | 42 | 16 | 8 | 18 | 57 | 50 | +7 | 56[c] | |
14 | Tom Tomsk | 42 | 15 | 11 | 16 | 54 | 45 | +9 | 56 | |
15 | Spartak Nalchik | 42 | 15 | 11 | 16 | 49 | 52 | −3 | 56 | |
16 | Lokomotiv St. Petersburg | 42 | 14 | 11 | 17 | 38 | 41 | −3 | 53 | |
17 | Neftekhimik Nizhnekamsk (R) | 42 | 15 | 7 | 20 | 44 | 56 | −12 | 52 | Qualification for Promotion play-offs |
18 | Druzhba Maykop (R) | 42 | 13 | 11 | 18 | 45 | 55 | −10 | 50 | Relegation to Second Division |
19 | Lada-Togliatti-VAZ Togliatti (R) | 42 | 15 | 9 | 18 | 52 | 70 | −18 | 48[d] | |
20 | Kuban Krasnodar (R) | 42 | 10 | 13 | 19 | 42 | 68 | −26 | 43 | |
21 | Irtysh Omsk (R) | 42 | 11 | 8 | 23 | 36 | 58 | −22 | 41 | |
22 | KAMAZ-Chally Naberezhnye Chelny (R) | 42 | 7 | 5 | 30 | 32 | 82 | −50 | 26 |
Source: RSSSF
(P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
(P) Promoted; (R) Relegated
Notes:
Results
Home \ Away | ANZ | ARS | DST | DRU | FAK | GGI | IRT | KAM | KRI | KUB | LGD | LTV | LCH | LNN | LSP | MTL | NEF | RUB | SAT | SOK | SPN | TOM |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Anzhi Makhachkala | 2–1 | 0–0 | 4–1 | 3–1 | 3–0 | 1–0 | 2–1 | 0–1 | 1–0 | 2–1 | 0–0 | 3–1 | 1–0 | 0–1 | 3–1 | 0–2 | 1–0 | 3–1 | 1–1 | 3–3 | 2–0 | |
Arsenal Tula | 5–2 | 0–2 | 0–1 | 2–0 | 4–1 | 3–2 | 1–1 | 2–0 | 3–1 | 3–1 | 4–0 | 1–1 | 2–0 | 0–2 | 0–0 | 2–1 | 4–1 | 0–0 | 1–1 | 1–1 | 2–3 | |
Dynamo Stavropol | 2–0 | 1–0 | 5–0 | 1–1 | 1–0 | 0–0 | 2–1 | 3–2 | 3–1 | 2–1 | 4–1 | 0–0 | 0–0 | 0–0 | 0–0 | 2–1 | 1–2 | 0–1 | 2–1 | 3–1 | 0–1 | |
Druzhba Maykop | 4–2 | 0–1 | 1–0 | 3–2 | 3–1 | 3–0 | 3–1 | 5–0 | 3–0 | 0–0 | 2–0 | 2–0 | 1–3 | 0–0 | 1–1 | 0–0 | 1–3 | 1–1 | 1–1 | 2–1 | 1–0 | |
Fakel Voronezh | 0–1 | 1–1 | 0–0 | 2–0 | 4–1 | 3–1 | 3–1 | 3–1 | 0–0 | 2–1 | 1–0 | 4–1 | 0–1 | 0–0 | 1–0 | 1–0 | 2–0 | 1–1 | 0–2 | 0–1 | 1–0 | |
Gazovik-Gazprom | 1–0 | 0–0 | 1–0 | 2–0 | 0–3 | 1–0 | 1–2 | 2–1 | 4–0 | 1–1 | 3–0 | 4–1 | 3–2 | 3–1 | 2–1 | 2–1 | 2–1 | 2–1 | 1–2 | 1–0 | 2–0 | |
Irtysh Omsk | 0–1 | 0–1 | 1–0 | 4–0 | 2–1 | 1–1 | 2–1 | 0–1 | 1–2 | 0–3 | 2–1 | 0–0 | 2–2 | 2–0 | 1–0 | 3–1 | 1–1 | 1–1 | 0–0 | 1–0 | 2–0 | |
KAMAZ-Chally | 1–0 | 0–1 | 1–2 | 1–0 | 5–2 | 1–1 | 1–0 | 3–5 | 1–2 | 0–2 | 1–2 | 0–4 | 0–2 | 0–3 | 2–1 | 0–2 | 2–2 | 1–2 | 0–0 | 0–1 | 1–0 | |
Kristall Smolensk | 2–1 | 2–0 | 0–0 | 3–0 | 3–0 | 2–0 | 1–0 | 4–1 | 1–0 | 6–1 | 1–0 | 1–0 | 0–1 | 1–0 | 1–0 | 2–1 | 4–1 | 3–2 | 2–0 | 2–1 | 0–0 | |
Kuban Krasnodar | 0–1 | 1–3 | 1–1 | 2–1 | 1–1 | 2–0 | 5–1 | 3–0 | 1–2 | 1–1 | 1–2 | 0–0 | 1–1 | 1–0 | 4–2 | 1–0 | 1–0 | 1–1 | 0–2 | 0–0 | 1–1 | |
Lada-Grad Dimitrovgrad | 2–0 | 0–2 | 1–1 | 0–0 | 0–6 | 2–1 | 1–0 | 2–0 | 1–0 | 7–2 | 4–2 | 3–2 | 2–1 | 3–0 | 3–1 | 1–0 | 2–1 | 2–3 | 1–0 | 2–0 | 3–1 | |
Lada-Togliatti-VAZ | 1–0 | 5–4 | 1–1 | 2–1 | 0–4 | 3–1 | 0–0 | 3–0 | 2–1 | 4–1 | 2–2 | 1–1 | 2–0 | 2–0 | 1–0 | 2–1 | 1–2 | 0–3 | 0–0 | 2–1 | 1–1 | |
Lokomotiv Chita | 2–0 | 3–0 | 3–0 | 2–0 | 0–0 | 3–0 | 2–0 | 3–0 | 1–0 | 4–0 | 3–0 | 2–2 | 2–1 | 3–0 | 0–1 | 3–0 | 3–1 | 1–1 | 1–0 | 0–1 | 2–0 | |
Lokomotiv Nizhny Novgorod | 3–0 | 3–0 | 2–3 | 1–0 | 0–1 | 2–0 | 3–1 | 3–0 | 2–0 | 3–1 | 3–1 | 3–0 | 3–0 | 1–0 | 4–0 | 0–0 | 1–0 | 0–0 | 2–2 | 2–0 | 2–0 | |
Lokomotiv St. Petersburg | 0–0 | 1–1 | 2–2 | 2–0 | 2–1 | 0–2 | 0–1 | 3–1 | 1–0 | 2–2 | 1–2 | 2–0 | 3–0 | 0–2 | 0–2 | 1–0 | 3–0 | 1–3 | 0–0 | 1–0 | 3–0 | |
Metallurg Lipetsk | 1–0 | 2–2 | 0–0 | 3–2 | 0–2 | 3–1 | 2–1 | 2–0 | 1–0 | 1–0 | 1–0 | 3–2 | 2–0 | 2–0 | 1–0 | 0–0 | 1–0 | 0–3 | 3–3 | 0–1 | 1–0 | |
Neftekhimik Nizhnekamsk | 2–1 | 3–2 | 3–2 | 0–0 | 2–0 | 0–0 | 2–0 | 0–0 | 3–2 | 0–0 | 1–0 | 1–2 | 3–1 | 2–4 | 2–1 | 3–1 | 2–1 | 0–4 | 1–2 | 0–1 | 1–0 | |
Rubin Kazan | 3–0 | 1–2 | 4–2 | 2–0 | 2–0 | 2–1 | 1–0 | 1–0 | 3–0 | 1–1 | 2–2 | 4–0 | 2–0 | 0–0 | 0–1 | 2–0 | 3–0 | 1–0 | 2–0 | 1–0 | 1–0 | |
Saturn Ramenskoye | 2–0 | 2–1 | 1–1 | 1–1 | 1–0 | 0–1 | 2–1 | 2–0 | 2–0 | 3–1 | 2–1 | 3–0 | 4–3 | 1–1 | 2–0 | 1–0 | 3–1 | 3–0 | 2–0 | 1–1 | 0–0 | |
Sokol Saratov | 3–2 | 3–0 | 2–0 | 0–0 | 3–0 | 0–0 | 3–1 | 3–0 | 2–0 | 2–0 | 4–1 | 1–0 | 2–1 | 2–0 | 0–0 | 1–0 | 0–1 | 1–0 | 2–1 | 3–1 | 1–1 | |
Spartak Nalchik | 5–0 | 1–1 | 0–1 | 1–1 | 0–0 | 3–2 | 4–1 | 3–0 | 1–2 | 0–0 | 2–1 | 3–2 | 2–1 | 0–1 | 0–0 | 0–0 | 2–1 | 3–0 | 1–3 | 2–1 | 1–1 | |
Tom Tomsk | 1–1 | 1–2 | 2–1 | 1–0 | 2–0 | 2–1 | 3–0 | 2–1 | 0–0 | 4–0 | 2–1 | 1–1 | 3–0 | 2–0 | 1–1 | 3–1 | 4–0 | 2–2 | 0–3 | 1–2 | 8–0 |
Source: [citation needed]
Legend: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
Legend: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
Top goalscorers
Rank | Player | Team | Goals |
---|---|---|---|
1 | Andradina | Arsenal | 27 |
2 | Igor Gavrilin | Saturn | 19 |
3 | Vladyslav Zubkov | Lokomotiv N.N. | 18 |
4 | Gurban Gurbanov | Dynamo (St) | 17 |
Valeri Shushlyakov | Kristall | ||
6 | Aleksei Chernov | Lada-Grad | 16 |
7 | Oleg Garin | Lokomotiv N.N. | 15 |
Ibragim Gasanbekov | Anzhi | ||
Aleksandr Kuzmichyov | Rubin | ||
Vladimir Lebed | Sokol |
Promotion play-offs
Neftekhimik Nizhnekamsk | 1–1 | Torpedo-ZIL Moscow |
---|---|---|
Zinovyev 15' | Golikov 47' |
Torpedo-ZIL Moscow | 2–0 | Neftekhimik Nizhnekamsk |
---|---|---|
Snigiryov 48' Panfyorov 56' Chernov 89' |
FC Torpedo-ZIL Moscow promoted to the Russian First Division for 1999 on aggregate, FC Neftekhimik Nizhnekamsk relegated to the Russian Second Division.
See also
- v
- t
- e
Domestic leagues |
|
---|---|
Domestic cups | |
European competitions |
Club seasons | |
Top Division |
|
---|